Certificate of Appreciation

This award provides an opportunity for the division to formally note its appreciation to individuals who have provided significant service to the division.

Deadline:

Sponsor: Division 44

Description

Certificates of Appreciation provide an opportunity for the division to formally note its appreciation to individuals who have provided significant service to the division. This award is most frequently given in recognition of direct service to the division, and can also be awarded to acknowledge other important contributions to Div. 44.

How to Apply

Annual deadline: March 30

Past Recipients

2016

  • Constance R. Matthews, PhD, Immediate Past President
  • Bonnie R. Strickland, PhD, ABBP, APA Council of Representatives
  • Eduardo Morales, PhD, APA Council of Representatives
  • Michelle D. Vaughan, PhD, Member-At-Large
  • Skyler D. Jackson, MS, Student Representative
  • Ellen Magalhaes, PhD, Co-Chair, Committee for Transgender People and Gender Diversity
  • Franco Dispenza, PhD, Disability Issues Task Force
  • Linda Travis, PsyD, Health Intitiatives Task Force
  • lore m. dickey, PhD, Program Committee Chair

2014

  • Arlene Noriega, PhD, Immediate Past President
  • Erin Deneke, PhD, Member-At-Large
  • Ethan H. Mereish, PhD, Student Representative
  • Colt Keo-Meier, PhD, Co-Chair, Committee on Gender Diversity and Transgender People
  • Laura M. Alie, PsyD, Co-Chair, Membership Committee
  • Melissa J. Grey, PhD, Co-Chair, Public Policy Committee
  • Maryka Biaggio, PhD, Co-Chair, Education and Training Committee
  • Jose A. Micucci, PhD, Co-Chair, Education and Training Committee
  • Erin Deneke, PhD, Chair, Program Committee
  • Shara Sand, PhD, Chair, Program Committee
  • Vic Munoz, PhD, NMCS Representative

2013

  • Mark Pope
  • Terry Gock
  • Sandy Shullman
  • Peter Ji
  • Danny Phillip
  • Theo Burnes
  • Gary Howell
  • Joe Miles
  • Michelle Vaughan
  • Michael Mobley

2012

  • Bonnie Strickland, PhD, Immediate Past President

  • Karla Anhalt, PhD, Co-Chair, Committee on Racial and Ethnic Diversity

  • Angela Ferguson, PhD, Secretary-Treasurer

  • Michael Hendricks, PhD, Liaison, APA CLGBTC

  • Michele Lewis, PhD, Member-at-Large

  • Colt Meier, MA, EC Student Representative

  • David Pantalone, PhD, Co-Chair, Program Committee

  • Kirstyn Yuk Sim Chun, PhD, NMCS Representative

  • Jenny Arm, PhD, Co-Chair, Committee on Transgender and Gender Variance

  • Ron Fox, PhD, Co-Chair, Committee on Bisexuality

  • Chet Lesniak, Co-Chair, Membership Committee

  • Nadine Nakamura, PhD, Co-Chair, Committee on Racial and Ethnic Diversity

2011

  • Liz Asta, Committee on Aging Co-Chair

  • Laura Alie, Student Representative

  • Lynn Brem, Web site Developer

  • Laura Brown, Web site Editor

  • Y. Barry Chung, Book Series Editor

  • Erin Deneke, Committee on Convention Program Co-Chair

  • lore dickey, Committee on Transgender & Gender Variance Issues Co-Chair

  • Sari Dworkin, APA Council of Representatives

  • Randall Ehrbar, Member-at-Large

  • Beth Firestein, Committee on Bisexual Issues Co-Chair

  • Randy Georgemiller, Immediate Past-President

  • Karen Greenspan, Committee on Membership Co-Chair

  • Shauna Hamilton, Committee on Transgender & Gender Variance Issues Co-Chair

  • Josh Kellison, Health Initiatives Task Force Co-Chair

  • Michael Ranney, Fundraising Dinner Chair

  • Francisco Sánchez, National Multicultural Summit Coordinator

2010

  • Robert Abel, Jr, Education and Training Committee

  • Stephen Brewer, Listserv Manager

  • Erin Deneke, Program Chair

  • Sari H. Dworkin, Consultant, APA Publication Manual

  • Robert-Jay Green, Public Policy Committee

  • Julie A. Konik, Program Co-Chair

  • Arlene Noriega, Outgoing Member-at-Large

  • David Pantalone, Membership Co-Chair

  • Nathan Grant Smith, Consultant, APA Publication Manual

  • Richard A. Sprott, Youth and Families Committee Co-Chair

2009

  • Liz Asta — Transition Task Force

  • A. Lee Beckstead — Task Force on Appropriate Therapeutic Responses to Sexual Orientation

  • Wendy J. Biss — Program Chair

  • Robin Buhrke — Transition Task Force, Outgoing Council Representative

  • Kirsten Yuk Sim Chun — Co-Chair, Committee on Racial and Ethnic Diversity

  • Stephen David — Member-at-Large

  • lore m. dickey — Transition Task Force

  • Chris Downs — Outgoing Treasurer

  • Jack Drescher — Task Force on Appropriate Therapeutic Responses

  • Sari H. Dworkin — Transition Task Force

  • Randall D. Ehrbar — Transition Task Force

  • Randy Georgemiller — Chair, Transition Task Force

  • Judith M. Glassgold — Chair, Task Force on Appropriate Therapeutic Responses

  • Terry Gock — Transition Task Force

  • Beverly Greene — Task Force on Appropriate Therapeutic Responses

  • Brad Larsen — Transition Task Force

  • Michelle K. Lewis — Transition Task Force; Co Chair, Committee on Racial and Ethnic Diversity

  • Joseph Miles — Student Representative

  • Robin Lin Miller — Task Force on Appropriate Therapeutic Responses

2008

  • Kimberly Balsam — Chair, Early Career Psychologist Task Force

  • Janis Bohan — Co-Chair, Public Policy Committee

  • Linda Garnets, Chair, Fellows Committee

  • Glenda Russell — Co-Chair, Public Policy Committee

  • Francisco Sanchez — Chair, Scholarship Committee

  • Ritch Savin-Williams — Archivist

  • Alan Storm — Chair, Program Committee

2007

Derald Wing Sue, Melba J.T. Vasquez, Lisa Porche-Burke, Rosie Phillips Bingham, Greg Jones, Karen Greenspan and Julie Konik

2006

Greg Jones, Karen Greenspan

2005

Laura Brown, Robb Mapou, Becky Liddle, Wendy Wonch (now Wendy Biss) and Daniel Hsu

2004

Doug Kimmel and Shauna Summers

2003

Gregory M Herek

2002

Michael Haley, Kenneth Pope

1997

Sari Dworkin, Ron Fox, Ruth Ullman Paige